JP „VOJVODINAŠUME“ NA 46. ZASEDANJU RADNE GRUPE ZA ŠUMARSKU STATISTIKU, EKONOMIKU I MENADŽMENT UJEDINJENIH NACIJA I FAO (UNECE/FAO)

Written by

Predstavnik JP “Vojvodinašume”, dr Marko Marinković je u periodu od 14. do 15. maja 2025. godine učestvovao na 46. zasedanju Radne grupe za šumarsku statistiku, ekonomiku i menadžment Ujedinjenih nacija i FAO (UNECE/FAO) u Palati Nacija u Ženevi u Švajcarskoj.

Tokom ovog važnog događaja, učesnicima je pružena prilika da imaju uvid u pregled strateških I tehničkih poslova vezanih za šume i sektor šumarstva od strane Ekonomske komisije za Evropu i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Tematski fokus ovogodišnjeg zasedanja bio je na šumskim požarima i posledicama klimatskih promena u širem smislu.

Požari, koji su nekada bili prirodna pojava u mnogim ekosistemima, danas postaju sve češći i intenzivniji zbog klime  koja je promenljiva, kao zbog i nedosledne strategije planiranja korišćenja zemljišta. Ovi požari značajno ugrožavaju šumske ekosisteme, biodiverzitet, ljudsko zdravlje, i infrastrukturu, posebno u urbanim područjima i područjima koja se graniče neposredno uz urbana područja gde razvojni projekti utiču na predele koji su podložni požarima. Sve veća nepredvidljivost i razmere šumskih požara širom regiona UNECE — od Severne Amerike, Evrope do Centralne Azije — naglašavaju hitnu potrebu za integrisanim upravljanjem rizicima od požara. Pomak ka proaktivnim strategijama koje se bave zaštitom od požara i ekološka i ljudska dimenzija požara je od suštinskog značaja.

Na 46. zasedanju Radne grupe se raspravljalo  o tome kako su strategije za šumske požare usklađene sa širim ublažavanjem klimatskih promena i naporima za adaptaciju, sa posebnim naglaskom na obnovu šuma, smanjenje emisija CO2 i međunarodnu  saradnju u odnosu na ovu problematiku. Moguće opcije za zajedničke napore koji integrišu lokalne, nacionalne i međunarodne aktivnosti za predele otporne na požar i promene klime takođe su obrađene tokom zasedanja.