Istorijat, značaj i uloga lovstva

Lovstvo i lovni turizam u JP “Vojvodinašume” predstavljaju privilegovano istorijsko nasleđe sa tradicijom dugom nekoliko decenija. Prvo organizovano lovstvo na ovim prostorima vezuje se za lovišta, kojima danas vrlo uspešno gazduje JP “Vojvodinašume”. S obzirom na činjenicu da je država dodelila pravo preduzeću da gazduje najboljim lovištima na krupnu divljač koja postoje kod nas, preduzeće je u obavezi da ih, pre svega, očuva i unapredi. Koliko se u tome uspelo pokazuju rezultati integralnog gazdovanja šumom i divljači. Usklađivanjem šumskog i lovnog gazdovanja ispunjeni su uslovi za integralno gazdovanje šumom, šumskim zemljištem i divljači, kao prirodnim bogatstvom od opšteg interesa. Jedinstvenim gazdovanjem prirodnim resursima u skladu sa opšteprihvaćenim osnovnim principima zaštite i održivog korišćenja šuma i divljači, stvoreni su neophodni preduslovi za dalje unapređivanje i usavršavanje sistema integralnog gazdovanja šumama i divljači.

Jedan od osnovnih oblika i načina trajnog i održivog gazdovanja prirodnim resursima, kao i njihovog racionalnog korišćenja je svakako i lovstvo, organizovano i utemeljeno na savremenim naučnim dostignućima i stručnim iskustvima. Lovstvo je delatnost, koja se bavi uzgojem, zaštitom i korišćenjem divljači, kao jednim od vrlo značajnih obnovljivih resursa. Vrlo značajna činjenica u gazdovanju lovištima je i poštovanje zahteva, zakonskih i podzakonskih akata i tekućih planova iz oblasti zaštite prirode i životne sredine. Lovstvo pretpostavlja primenu znanja i iskustava iz šumarstva, zaštite prirode, veterine, poljoprivrede i drugih oblasti. Lovstvo se danas u svetu sve više povezuje sa turizmom i aktivnostima vezanim za zaštitu prirode i zaštitu životne sredine, a ta povezanost i međuzavisnost će u budućnosti svakako biti sve naglašenija. Iz tog razloga, razvoj će se temeljiti na racionalnom gazdovanju tim prirodnim resursom, njegovom očuvanju, unapređenju, korišćenju i zaštiti.

Vrste i stanje fonda divljači

Krupna divljač: jelen evropski (Cervus elphus L.), jelen lopatar (Dama dama L.), muflon (Ovis aries musimon Pall.), divlja svinja (Sus scrofa L.) i srna (Capreolus capreolus L.).

Sitna divljač: zec (Lepus europaeus Pall.), fazan (Phasianius sp. L.), poljska jarebica (Perdix perdix L.) i gugutka (Streptopelia decaocto).

Migratorna divljač: divlja patka (Anas platyrhynchos L.), divlja guska (Anser fabalis Latham.), prepelica (Coturnix coturnix L.) i grlica (Streptopelia turtur).

Matični fondovi krupne divljači u lovištima JP “Vojvodinašume” su imali uzlazne trendove kretanja. Brojno stanje matičnog fonda krupne divljači u 2002. godini kada je došlo do formiranja JP “Vojvodinašume” u 14 lovišta je bilo 8.369 jedinki, u 2012. godini u 17 lovišta 9.226 jedinki i u 2022. godini u 17 lovišta 9.401 jedinki.

Brojno stanje i gustina matičnih fondova krupne divljači na površini lovišta od 109.824 ha u odnosu na jedinicu od 100 ha površine lovišta je sledeći:
• 2002. godine ………. 8.369 jedinki = 7,6/100 ha
• 2012. godine ………. 9.236 jedinki = 8,4/100 ha
• 2022. godine ………. 9.391 jedinki = 8,5/100 ha.

Ostvarenom gustinom i brojnošću populacije krupne divljači, lovišta JP “Vojvodinašume” spadaju u vodeća lovišta krupne divljači u Srbiji.

U ograđenim lovištima i ograđenim delovima lovišta primenjuju se modeli poluintenzivnog i intenzivnog uzgoja divljači. Uzgoj divljači (jelen, jelen lopatar, muflon i divlja svinja) se, takođe, vrši u uzgajalištima divljači u cilju povećanja brojnosti fondova divljači i unapređenja genetskog potencijala matičnih fondova.

Jedna od prednosti integralnog gazdovanja šumama i divljači ogleda se u velikim komercijalnim prihodima koji se ostvaruju u delatnosti šumarstva. Zahvaljujuću njima, lovišta JP “Vojvodinašume” imaju potrebnu finansijsku subvenciju i materijalnu stabilnost preko potrebnu za nesmetan rad i razvoj.

Uzgoj, zaštita i proizvodnja divljači

JP “Vojvodinašume” sa svojim lovištima, uzgajalištima divljači i stručnim kadrovima, predstavlja vodećeg nosioca lovstva i lovnog turizma kao privredne delatnosti u AP Vojvodini i Republici Srbiji. Ako se uzme u obzir činjenica da se u lovištima JP “Vojvodinašume” realizuje skoro 90% od ukupnog odstrela jelenske divljači i 60% ukupnog odstrela krupne divljači u Republici Srbiji, onda se sa pravom može reći da je lovstvo u JP “Vojvodinašume” pokretač razvoja čitavog lovstva u državi. Preduzeće raspolaže sa 110.000 ha lovišta, a preko 27.000 ha su ograđena, pretežno šumska lovišta, koja omogućavaju intenzivnu proizvodnju, gajenje i korišćenje krupne divljači. Ograđena lovišta služe za intenzivan, savremen i kontrolisan način gajenja krupne divljači i neposredno utiču na povećanje gustine populacija i smanjivanje mogućih šteta u poljoprivredi i šumarstvu. U lovištima se pretežno gazduje sa krupnom divljači, evropskim jelenom, divljom svinjom i srnom, kao autohtonim vrstama, dok pored njih ima i jelena lopatara i muflona, kao alohtonih vrsta divljači. Veliki ograđeni šumsko – livadski kompleksi služe kao uzgajališta krupne divljači i istovremeno su i lovne površine gde se sa uspehom love sve gajene vrste krupne divljači. Osim velkih ograđenih šumskih lovišta, preduzeće poseduje i posebno uređena poligonska lovišta za pogonski lov na divlje svinje, kao što su: Dubovac, Flamunda, Karakuša, Naklo I i II, Plavna, Ristovača i Kamarište.