
У петак, 18. октобра 2024. године, у Ловачкој кући „Каракуша“ обележен је значајан јубилеј Обедске баре — 150 година од прве административне заштите њених природних вредности. Овај догађај је окупио бројне учеснике, укључујући представнике националне, покрајинске и локалне власти, као и бројне представнике стручне и научне јавности, локалне заједнице и љубитеље природе.

Догађај је отворио Роланд Кокаи, директор ЈП „Војводинашуме“, који се захвалио свим институцијама и организацијама које подржавају рад предузећа, нагласио је значај Обедске баре као једног од најстаријих заштићених подручја на свету. “Обедска бара је стављена под административну заштиту само две године након што су америчке власти ставиле под заштиту национални парк Yеллоwстоне”, рекао је Кокаи. У свом говору он је истакао богатство биодиверзитета које ова природна оаза пружа, као и њену културну и историјску вредност. Поред тога, указао је на значај заједничког деловања институција, невладиних организација и локалне заједнице као и потребу за континуираним улагањима и сарадњом у циљу очувања овог природног богатства за будуће генерације. Директор Кокаи је истакао да је у Обедску бару у последњих 15 година уложено 2,2 милиона евра, од чега је 80 одсто из сопствених средстава, што је резултирало повећањем нових водених површина, плутајућим платформама и острвима за птице, након чега су се после дуго година поново појавиле поједине заштићене биљне и животињске врсте, нарочито птице.
Директор Кокаи је на крају свог обраћања рекао и да је предузеће уз подршку Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине и Покрајинског завода за заштиту природе, приредило треће измењено и допуњено издање монографије о Обедској бари (из едиције монографија о рамсарским подручјима Војводине) коју су присутни добили као успомену на овај догађај.

Присутнима се обратио и Гојко Палалић, помоћник секретара Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине који је нагласио да секретаријат са ЈП ,,Војводинашуме” има одличну сарадњу и да су од 2016. год.&нбсп; реализовани бројни пројекти од ревитализације и санације влажних ливада, промоције, па до унапређења инфраструктуре.
На крају уводног дела чиме је и званично отворен скуп, присутнима се обратио и Балинт Јухас, председник Скупштине АП Војводине који је истакао да у протеклих 150 година, без разлике на друштвено – политички контекст и све промене које је овај простор доживео, заштита природних вредности Обедске баре никада није довођена у питање, што довољно говори о значају овог резервата природе. “У светлу приступних преговора и отварања преговарачких поглавља са Европском унијом, и посебно важног поглавља 27 које се тиче заштите животне средине, овај датум је потврда да постоји административна култура и институционални капацитети заштите и управљања резерватима природе. Потврда да се можемо ускладити са правним тековинама и правном културом Европске уније. Већ смо били и јесмо део европске административне културе“, навео је председник Јухас. На крају, он је истакао да Обедска бара исписује породично стабло и родослов Војводине.

У оквиру догађаја, додељене су захвалнице институцијама и појединцима који су значајно допринели заштити и очувању природних вредности Обедске баре, док су у наставку програма, одржане презентације које су обухватиле различите аспекте Обедске баре. У оквиру презентација дат је приказ историје заштите, управљања, културне и историјске баштине, као и новог просторног плана овог заштићеног подручја.







Један од кључних делова догађаја био је округли сто на тему „Будуц́ност Обедске баре“. Панелисти Никола Стојнић (Покрајински завод за заштиту природе), Ивана Васић, Ивана Лозјанин, (ЈП Војводинашуме), Милица Рат (ПМФ Нови Сад) и Тања Петровић (Млади истраживачи Србије), разменили су идеје и ставове о будућим правцима заштите и очувања овог значајног подручја али и фокусирали се на изазове са којима се Обедска бара суочава у светлу климатских промена, али и на могућности које постоје за њено одрживо управљање. Ова тема отворила је простор за дијалог о стратегијама које могу бити примењене у будућности, са нагласком на заједничку одговорност свих актера у процесу очувања.
Догађај је завршен свечаним коктелом, а присутни су имали прилику да посете резерват у делу Остојића башта и посете путујућу изложбу „Wелцоме то тхе Емпире оф тхе Ендангеред Wатер Драгонс”.
Председник Скупштине АП Војводине&нбсп; Балинт&нбсп;Јухас – изјава о 150 година од прве административне заштите Обедске баре хттпс://yоуту.бе/QКДЕР67к0А8
Председник Скупштине АП Војводине&нбсп; Балинт&нбсп;Јухас – 150 година од прве административне заштите Обедске баре – изјава на мађарском језику хттпс://yоуту.бе/уФер1И7мсАw
Роланд Кокаи директор ЈП ,,Војводинашуме” о 150 година заштите Обедске баре
хттпс://yоуту.бе/оЈ8ЕXXгхwј0
Роланд Кокаи директор ЈП ,,Војводинашуме” о 150 година заштите Обедске баре – изјава на мађарском језику
хттпс://yоуту.бе/фВ4РвХуЈвгY
Никола Стојнић орнитолог у Покрајинском заводу за заштиту природе – изјава о историјату 150 година заштите Обедске баре хттпс://yоуту.бе/рвбwг_ДЈДxw
